Benekli Muzlu Rulo Pasta

0 565

Bu pasta sizin hayal gücünüz ve yaratıcılığınızla sınırlı. Ben kekini sade beneklerini kakaolu yaptım. Siz tam tersi de yapabilirsiniz. Ya da kekini sade beneklerini meyve püresi, gıda boyası kullanarak da renklendirebilirsiniz. Kek hamuru aromalı olsun derseniz limon, portakal kabuğu rendeleyebilirsiniz. İç kremasını hazır ya da evde kendi hazırlayacağınız krema, kremşanti, hatta meyve püresi pişirip onu da kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi her şey sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza bağlı.

Bir de bu pastanın üç püf noktası var. Birincisi: Kekimizi iyice soğumadan sarmamalıyız. İkincisi: Kek soğur soğumaz kremayı üzerine hemen döküp sarmaya çalışmayalım . Kremamızı dökmeden önce kekin kenarlarından yavaşça soyarak yağlı kağıttan ayırıyoruz. Çünkü yapışıyor. Tüm kenarlara bu işlemi orta kısmına kadar kekin uyguluyoruz. Yağlı kağıttan orta kısmına kadar tamamen ayrılınca kremamızı ya da harcımızı döküyoruz. Üçüncüsü ise: Krema ya da meyveli harcımızı mümkün olduğunca ince sürüyoruz. Çünkü ne kadar çok krema ya da meyve püresi o kadar kalın rulo pasta oluyor. Benim öyle oldu. :=) Yapım aşaması kolay olabilir ama sarma aşaması öyle değil. Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu kadar bilgiden sonra sıra malzeme ve yapım aşamasına geçelim.

Malzemeler:

* 1 su bardağı un

* 1 su bardağı şeker

* 3 yumurta

*1/2 su bardağı buğday nişastası

* 1 su bardağına yakın süt

*1 yemek kaşığı (kek hamuruna) + 1 tatlı kaşığı pudra şekeri (benek harcına)

* 1 Paket kabartma tozu

* 1 Paket vanilya

* 1 Yemek kaşığı kakao

Yapılışı:

İlk olarak eğer kremşanti ya da pasta kreması kullanacaksak soğuması için en başta onu hazırlayıp dolaba koyuyoruz. Ben kakaolu pasta kreması kullandım. Daha sonra şeker ve yumurtayı beyaz köpük görünüme ulaşana dek çırpıyoruz.

20140718_182021

Daha sonra un, pudra şekeri, nişasta, kabartma tozu ve vanilyayı bir kaba eleyip yumurtalı karışıma ekleyip 1-2 dakika daha çırpıyoruz. Bu karışımdan 4-5 yemek kaşığı bir kaseye ayırıyor içine kakaoyu ve pudra şekerini ekleyip karıştırıyoruz.

20140718_182615

Daha sonra tepsimizi yağlayıp yağlı kağıdı seriyoruz ve elimizle iyice yapışması için bastırıyoruz her yerine. Pürüzsüz olmalı kekimizin düzgün pişip çıkması için.

20140718_182322

Ayırdığımız kakaolu karışımdan 2 tane tatlı kaşığı yardımıyla tepsimize benek yapıyoruz. Kaşığın birisiye sıyırıp düzgünce yayıyoruz. Etrafa dağıtmıyoruz. Benekleri çok seyrek yapmayın. Sık aralıklarla yapın. Benek işlemi bitince iki yol var siz hangisini tercih ederseniz onu uygulayın. 1. tepsiyi işlem bitince 5 dakika kadar buz dolabına koyup beneklerin donmasını sağlamak. 2. ise benekleri önceden 150 derece ısıttığımız fırında 2-3 dakika kadar pişirmek. Ben ikisini de uyguladım ikisi de oluyor. Bu işlemlerden birini uyguladıktan sonra kalan sade kek hamurumuzu tepsiye döküp her yere eşit dağılmasını sağladıktan sonra önceden 150 derece ısıtılmış fırında 15 dakika kadar üzeri hafif kızarana dek pişiriyoruz. Kekin pişince rengi altın sarısı oluyor.

20140718_191417

10 dakikadan sonra kürdan batırarak pişip pişmediğini kontrol edelim. Kekimiz pişince iyice soğuması için bekleyelim. Soğuyunca başta yazdığım gibi kekimizin kenarlarını yağlı kağıttan sıyırıyoruz. Çünkü tamamen yapışıyor kek yağlı kağıda. Orta kısma kadar bu işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra kremamızı ince bir tabaka gibi kekimizin üzerine sürüyoruz. İstersek muz dilimleyip kekin sarmaya başlayacağımız ucuna diziyoruz ve yavaşça kekimizi dağıtmadan sıkıca sarmaya başlıyoruz.

20140718_192224

Bu işlem de bitince kekimizi dolapta 5-6 saat beklettikten sonra dilimleyip afiyetle yiyebiliriz. Ben vaktim yoktu 2 saat kadar sonra dilimledim dağılır gibi oldu. Vaktiniz olursa siz daha fazla bekletin daha düzgün dilimlenir.

Herkese afiyet olsun.  :=)

20140718_193239 20140718_212740

Leyla
Leyla'nın Mutfağı

View all contributions by Leyla'nın Mutfağı

Yorumlar

E-mail hesabınız yayımlanmayacaktır. *

Arşivler

Kategoriler