Kazandibi

0 261

Malzemeler:

* 1 su bardağı şeker

* 3 yemek kaşığı nişasta

*3 yemek kaşığı pirinç unu

* 5 su bardağı süt

* 1 paket vanilya

* Karamelize etmek için 1 tatlı kaşığı tereyağı (margarin de olabilir), 2 yemek kaşığı pudra şekeri.

Yapılışı:

İlk olarak elimize eldiven takıp elimizle tepsinin dibini ve yanlarını iyice yağlıyoruz. Daha sonra küçük bir elek yardımıyla pudra şekerimizi tepsinin üzerinde gezdiriyoruz. 1 kaşık pudra şekerini eleğe dökün ve tepsinin üzerinde eleyerek her yere yayın. Tepsinizin yanlarını sallayarak her noktanın pudra şekeri olmasını sağlıyoruz. Daha sonra kalan bir kaşığı yine aynı şekilde eliyoruz fakat bu kez tepsimizi sallamıyoruz kesinlikle. Çünkü pudra şekeri top top bir noktaya yığılıyor. İlk yağın üzerine eleyince sallıyoruz tepsimizi. Bu işlemi sona bırakırsanız siz tepsiyle uğraşırken tatlı donmaya başlıyor. Tepside yaymanız zor oluyor.

kazandibi2 kazandibi3

Daha sonra süt ve vanilya hariç tüm malzemelerimizi tencereye koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ocağımızı açıp topaklanma olmaması için 1 su bardağından az sütü tencereye ekleyip silikon spatulayla ezerek karıştırıyoruz. Biraz daha süt ekleyip iyice özüyoruz ve topaklanmalar gidince kalan sütü de ekleyip karıştırarak pişiriyoruz. Kaynayınca vanilyasını da ekleyip 1-2 dakika daha kaynattıktan sonra yağladığımız tepsimizin içine döküyoruz. Tamamını boşaltınca tepsimizi sallıyoruz eşit dağılması için tatlımız.

kazandibi1 kazandibi5

Ocağımızın en küçük gözünü açıp, tepsinin tüm kenarlarını çevirerek altının karamelize olmasını sağlıyoruz. Ocakta dikkatli olun. Fazla pişerse dibi karamellikten çıkıp yanıyor. Kenarlar  karamelize olurken ortası da yavaş yavaş olur. En son 1-2 dakikada tepsimizi ocağa ortalayıp pişiriyoruz.  Büyük bir tepsinin içine su koyuyoruz. Tatlımızı ocaktan alır almaz bu sulu tepsinin içerine bırakıp 15-20 dakika bekletiyoruz.    Bu süre sonunda dolaba koyup 5-6 saat dinlendiriyoruz. Tatlımızı kare kare kesip ters çevirip servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

kazandibi6 kazandibi7

Leyla
Leyla'nın Mutfağı

View all contributions by Leyla'nın Mutfağı

Yorumlar

E-mail hesabınız yayımlanmayacaktır. *

Arşivler

Kategoriler